Opublikowano: 09.06.2019
Szkolenie rozpoczęło się w nowo wybudowanej sali konferencyjnej arboretum, a w imieniu gospodarzy uczestników szkolenia przywitał Pan Józef Szymański – Nadleśniczy Nadleśnictwa Syców oraz Pan Jarosław Sęktas – Starszy Specjalista SL ds. genetyki Nadleśnictwa Syców.
Nadleśniczy w krótkim wystąpieniu przedstawił charakterystykę nadleśnictwa ze szczególnym uwzględnieniem obiektów nasiennych i genetycznych oraz historię powstania arboretum. Następnie Pan Jarosław Sęktas przedstawił zakres działalności arboretum, które posiada obecnie status wydzielonego leśnictwa o łącznej powierzchni ok. 650 ha (z czego ok. 80 ha stanowi arboretum, a ponad 500 ha to otulina drzewostanowa wraz z licznymi obiektami bazy nasiennej i genetycznej).
Arboretum posiada obecnie status ogrodu botanicznego, co umożliwia prowadzenie i koordynowanie działań w skali całego kraju. Pan Jarosław Sęktas podkreślił, iż głównym walorem Arboretum w Sycowie jest doświadczenie i praktyka w zakresie rozmnażania roślin z kultur tkankowych oraz szczepienia drzew. Dzięki temu Arboretum prowadzi lub współuczestniczy w licznych projektach badawczych oraz stanowi zaplecze produkcyjne LP w zakresie specyficznego materiału sadzeniowego.
Po części prelekcyjnej uczestnicy szkolenia zapoznali się z pracą Arboretum, a Pan Jarosław Sęktas oraz jego współpracownicy omawiali poszczególne pracownie i etapy działalności.



Następny etap to hodowla w inspektach i… do doniczki (fot. M.Jęcz). Wyrośnięty materiał trafia do tuneli (fot. M.Jęcz).
Po części merytorycznej uczestnicy szkolenia zwiedzili ścieżkę dydaktyczną dot. roślin inwazyjnych… …a potem przyszedł czas na relaks w pięknych okolicznościach przyrody Arboretum:




fot. M.Jęcz
Opublikowano: 20.05.2019
Na warsztaty przyrodnicze zaprasza Polskie Towarzystwo Leśne Oddział we Wrocławiu.
Opublikowano: 17.05.2019
Majowy wykład naukowca z Olsztyna zakończył cykl spotkań organizowanych przez koło PTL na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w tym roku akademickim.
Wykład pana dr hab. Adama Okorskiego z Uniwersytetu Warmińsko Mazurkiego, poświęcony chorobom zgorzelowym w szkółkach leśnych, zgromadził liczne grono szkółkarzy-leśników, którzy na co dzień borykają się z problemem występowania chorób we wczesnych fazach rozwojowych drzew, a także nowymi patogenami.
Największe zainteresowania oraz dyskusję wywołały badania pana dra Okorskiego poświęcone wykorzystaniu tzw. śruty żołędziowej, pochodzącej z przemysłu przetwórczego, do ograniczania występowania chorób powodowanych przez grzyby. Wyniki uzyskane przez prelegenta są obiecujące.
Opublikowano: 28.04.2019
Na kolejny wykład zaprasza koło Polskiego Towarzystwa Leśnego przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Tym razem na zaproszenie przewodniczącego koła, dra hab. Wojciecha Pusza, wykład zatytułowany "Zagrożenia ze strony patogenów zgorzelowych w szkółkach i uprawach leśnych" wygłosi dr hab. Adam Okorski, naukowiec Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Spotkanie rozpocznie się 8 maja (środa) o godz. 11 w sali 507 Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Przyrodniczego przy pl. Grunwaldzkim 24a we Wrocławiu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Opublikowano: 03.04.2019
Porosty i ich znaczenie w ekosystemie leśnym - to temat najbliższego wykładu organizowanego przez koło Polskiego Towarzystwa Leśnego działające przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Wykład wygłosi prof. dr hab. Wiesław Fałtynowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, a spotkanie odbędzie się w środę 24 kwietnia 2019 r. o godzinie 11.00 w sali 507 Centrum Naukowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (pl. Grunwaldzki 24a).
Serdecznie zapraszamy!