Konferencja "Turystyka i rekreacja w lasach państwowych"
Opublikowano: 24.04.2018

Leśnicy i naukowcy z Dolnego Śląska, Wielkopolski i Warszawy gościli 17 kwietnia na zamku w Brzegu. Efektem naukowej konferencji, której współorganizatorem było Polskie Towarzystwo Leśne, będzie monografia poświęcona turystycznemu wykorzystywaniu zasobów leśnych.


Podczas kilkugodzinnych obrad swoje referaty wygłaszali przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Uniwersytetów Przyrodniczych w Poznaniu i Wrocławiu oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a doświadczeniem z codziennej pracy w środowisku odwiedzanym przez licznych turystów dzielili się nadleśniczowie Nadleśnictw Milicz i Żmigród.

Jak podkreślała Anna Pikus z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, turyści coraz częściej odwiedzają tereny leśne, szukając tu z jednej strony ciszy, spokoju i relaksu, a z drugiej możliwości aktywnego spędzenia czasu.

- Naszym zadaniem jest wychodzenie na przeciw tym zjawiskom, ukierunkowanie ruchu turystycznego i pogodzenie konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i bezpieczeństwa lasu - podkreślała Anna Pikus.
 

Organizatorem konferencji była Katedra Inżynierii Leśnej i Katedra Urządzania Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przy współudziale Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego wre Wrocławiu oraz Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Brzegu.

Więcej o konferencji na stronie BULiGL Oddział w Brzegu: Konferencja o turystyce leśnej


 

 
Zaproszenie: Problemy ochrony obiektów podziemnych na terenach leśnych
Opublikowano: 13.04.2018

Seminarium naukowe poświęcone temu zagadnieniu zaplanowane jest na 24 maja we Wrocławiu. Zgłoszenia do 14 maja.


 

Polskie Towarzystwo Leśne Oddział we Wrocławiu

Koło PTL przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

oraz

Zakład Fitopatologii i Mykologii, Katedra Ochrony Roślin (UPWr)

Instytut Nauk o Glebie i Ochrony Środowiska (UPWr)

 

Zapraszają na seminarium naukowe:

 

„Problemy ochrony obiektów podziemnych na terenach leśnych”

24 maja 2018 r.

Centrum  Naukowo-Dydaktyczne, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

pl. Grunwaldzki 24a (Sala 507)

 

Ramowy program seminarium:

10.00 – 10.20 „Nieczynne, historyczne sztolnie w świetle współczesnych krajowych uwarunkowań formalno-prawnych" dr hab. inż. Maciej Madziarz (Politechnika Wrocławska)

10.20 – 10.40 "Historyczne podziemne wyrobiska górnicze jako rezerwuar georóżnorodności oraz obiekty dziedzictwa historii przemysłu" dr Paweł Zagożdżon (Politechnika Wrocławska)

10.40 – 11.00 Przerwa kawowa

11.00 – 11.20 „Sztolnie i jaskinie jako hot-spoty bioróżnorodności mikrobiologicznej” 
dr hab. Wojciech Pusz, prof. nadzw. (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

11.20 – 11.40 „Wpływ  jaskiń i podziemi  na środowisko przyrodnicze lasu. Badania malakofauny” dr inż. Jadwiga Anna Barga-Więcławska (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Kielcach)

11.40 – 12.00 „Zamykać czy otwierać czyli ochrona sztolni i jaskiń zasiedlonych przez nietoperze” dr Joanna Furmankiewicz (Uniwersytet Wrocławski)

Dyskusja

 

Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w Seminarium do dnia 14 maja 2018 r.

na stronie https://goo.gl/forms/tVf34pf4Cjz5O8Iq1

lub drogą emailową: wojciech.pusz@upwr.edu.pl


 
Zaproszenie na wykład
Opublikowano: 20.01.2018

Zmiany ilościowe oraz jakościowe agrocenoz i ich wpływ na populację dzika - 15 lutego we Wrocławiu.


Szanowni Państwo
Serdecznie zapraszam na wykład pt.: 

"Zmiany ilościowe oraz jakościowe agrocenoz i ich wpływ na populację dzika"
Dr Marta Damszel
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
Polskie Towarzystwo Leśne, Oddział w Olsztynie

Spotkanie odbędzie się 15 lutego 2018 roku o godz 12.00
w sali nr 507 
w Centrum Naukowo-Dydaktycznym 
Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
pl. Grunwaldzki 24 a
Przewodniczący Koła PTL
przy Uniwersytecie Przyrodniczym we WrocławiuDoktorat Honoris Causa Uniwersytetu Przyrodniczego
Opublikowano: 13.11.2017

Prof. Andrzej Grzywacz otrzyma 14 listopada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

W rozmowie z Głosem Uczelni były przewodniczący Konwentu UPWr, członek rzeczywisty PAN oraz doktor honoris causa Akademii Rolniczej  im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu i Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłataja w Krakowie opowiada o pasji naukowca, służbie, Wrocławiu i miłości do przyrody. 

http://www.glos.upwr.edu.pl/aktualnosci/46948/doktorat_honoris_causa_dla_prof_grzywacza.htmlNasi przedstawiciele z wizytą w Czechach
Opublikowano: 02.11.2017

Obiekty zagospodarowania turystycznego „Lasów Miasta Hradec Kralove” byłym celem wizyty członków wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego. 


Delegacja PTL była z wizytą w Czechach w dniach 25–26 września. Naszym przewodnikiem był był inż. Mirosław Valek – dyrektor Oddziału UHUL Hradec Kralove, wraz ze swoimi współpracownikami.

Nasi Koledzy z Czech zaprezentowali nam obiekty zagospodarowania turystycznego „Lasów Miasta Hradec Kralove”. Lasy będące własnością miasta już od początku XIV wieku są ważnym miejscem wypoczynku o powierzchni 3800 ha. Znajduje się tu wiele turystycznych i dydaktycznych ścieżek, tras rowerowych, szlaków konnych, trzy zadaszone miejsca na ognisko, domek Mazura, stawy i zbiorniki wodne oraz mnóstwo tablic informacyjnych. Zimą, w sprzyjających warunkach atmosferycznych, można korzystać z przygotowanych tras narciarstwa biegowego.

Ponadto mogliśmy podziwiać wieżę widokową „Ścieżka w obłokach” w pobliżu miejscowości Dolni Morava, z której rozciągał się widok na lasy Masywu Śnieżnika z doliną rzeki Morawy, a w dalszej perspektywie pasmo Jesioników i Karkonoszy. Zwiedziliśmy również w Kralikowie Klasztor Góra Matki Bożej.